Sally Gap Wicklow Way Irelands Ancient East

Kümme parimat kohta Iirimaa muistses idaosas

Tuhandete aastate pikkune ajalugu on kulgenud vapustava Iirimaa muistse idaosa taustal. Keltidest kristlasteni ja viikingitest viktoriaanideni on igaüks neist jätnud oma jälje. See Iirimaa autoreis Dublinist Corki viib teid läbi riigi kõige olulisemate paikade ja suurejooneliste maastike, kui avastate järjest selle külalislahke riigi ajaloo kihte.

Dublin

Paljud Iirimaa külastused algavad ja lõpevad selles suurepärases linnas lihtsalt seetõttu, et siin on nii palju teha. Turistid saavad tutvuda Iirimaa rikkaliku kultuuriga, alustades Dublini Trinity College’i Kellsi raamatust ja lõpetades Guinness Storehous’'iga. Kui jälgite oma esivanemate rännakuid, on EPIC – Iiri emigratsioonimuuseum – hea lähtepunkt ning Iiri rahvusmuuseum heidab valgust Iirimaa arheoloogiale ja ajaloole. Kohalikega on toidureisil, pubireisil või kirjandusreisil lihtne kohtuda, kuid üritage ühes kohas mitte liiga kaua olla – autoreisi eesmärk on läbida kilomeetreid, et avastada kõike, mis veel ees on. 
 

Iconic landmarks - The Campanile of Trinity College at Dublin, Ireland
Newgrange ja Trimi kindlus Meathi maakonnas

Tunnise autosõidu kaugusel Dublini linnast põhja pool asuv Newgrange on üks maailma muljetavaldavamaid neoliitikumipaiku. 5200-aastane läbikäigukalm Boyne’i orus, mille ehitasid kiviaja põllumehed, kes hoolitsesid selle eest, et läbikäik ja sisekambrid oleksid talvise pööripäeva ajal tõusva päikesega ideaalselt joondatud. Hüpake mitu tuhat aastat edasi ja leiate Trimi lossi juurest Iirimaa suurima anglo-normanni kindlustuse. See on nii muljetavaldav, et Mel Gibson valis selle filmi „Braveheart“ võttepaigaks. Pole raske mõista, miks.

Newgrange passage tomb in the Boyne valley
Iirimaa aed Wicklowi maakonnas

Iirimaa aiana tuntud paigana, kuna siin kasvatatakse nii palju kohalikku põllumajandussaadusi, on Wicklowil ka metsik pool. Glendalough rahvuspark on suurepärane koht, kus kõigest eemale pääseda, seal on 6. sajandi kloostritornidest mööda looklevad jalutusrajad, sätendavad järved ja kohisevad kosed. Hoolitsetud ilu poolest on Powerscourt Estate National Geographicu andmetel üks maailma kolme kauneima aia hulgas. Ja selleks, et saada teistsugune vaade, on Beyond the Trees Avondale jalutusrada puude latvade kõrgusel, ringiga kõrgel puudevõrade kohal, kust avaneb maakonnale linnulennult vaade. Ja lisaboonuseks? Saate sealt alla välja liuelda. 
 

Glendalough monastic ruins at Wicklow Mountains National Park, Ireland
Curracloe rand ja Iiri rahvuspärandi park Wexfordi maakonnas

Wexfordi maakonnas on kuus sinilipuranda, mis teeb selle puhkajate paradiisiks. Kuid kõige kuulsam on ehk Curracloe rand, kus filmiti Steven Spielbergi filmi „Reamees Ryani päästmine“ Normandia maandumisstseene. Kui olete liiva jalgadelt maha raputanud, nautige Wexfordi ranniku võlu, aga ka maalilisi linnu, nagu Enniscorthy. Ajalugu ei ole küll kusagil nii palju kui Iiri rahvuspärandi pargis – see hõlmab 9000 aastat Iiri ajalugu 16 taasloodud ajaloolises paigas, sealhulgas rõngaskindlustes, rannataludes, viikingimajades ja paljudes muudes kohtades. 

Curracloe beach
Hooki tuletorn ja Copper Coast

Edasi lõunasse Copper Coasti poole liikudes on Hooki tuletorn maailma vanim töötav tuletorn – siin on olnud meremehi aidanud majakas juba alates 6. sajandist. Praegu saavad külastajad pärast torni ronimist nautida kohvikus pakutavaid kohalikke hõrgutisi. Kui olete värskest toidust ja ookeanivaadetest küllalt saanud, jätkake lääne suunas populaarsesse mereäärsesse linna Tramore’i, mille 5 km pikkune rand meelitab surfajaid ja purjelaudureid. Copper Coasti UNESCO Global Geopark on samuti peatumist väärt, kui olete huvitatud geoloogiast ja loodusest.

Ireland hook lighthouse
Viikingite kolmnurk Waterfordis

Hook Headist tunni kaugusel asuvat Waterfordi peetakse Iirimaa esimeseks linnaks, mille asustasid viikingid, kes nägid 10. sajandil selle jõeäärse koha atraktiivsust. Rohkem kui tuhat aastat hiljem saate ikka veel kõndida viikingite jälgedes nende munakivisillutisega tänavatel ja ronida Reginaldi torni – mis oli algselt viikingite kindlus. Waterford Treasures on rühm muuseume, milles saate avastada kõike alates keskajast kuni aegade alguseni ja isegi Iirimaa matusekombeid. Ja oleks väga ebaviisakaks lahkuda külastamata Waterford Crystali kodukohta.

Reginald tower. City of Waterford, County Waterford, Ireland
Casheli kalju Tipperary maakonnas

On aeg suunduda sisemaale Iirimaa võib-olla kõige olulisema mäe juurde. Alates iidsetest kuningatest kuni kaitsepühakuteni – Casheli kalju Tipperary maakonnas on neid kõiki näinud. Algselt Munsteri kuningate elukoht on suurepärane keskaegsete ehitiste kogum, mis koondab kokku palju Iirimaa ajaloo peatükke. Tipperary maakonnas on ka palju teisi losse, mida tasub külastada, sealhulgas Cahiri loss – üks Iirimaa paremini säilinud keskaegseid kindlusi.

© Matthias Oesterle - 2009
Cobh ja Midleton Corki maakonnas

Rannikulinn Cobh hämmastab oma värvikirevate majadega ja oma rolliga ajaloos. See oli Titanicu viimane peatumissadam ja Titanic Experience Cobh räägib loo 120 reisijast, kes siin õnnetu laeva pardale astusid. Ranniku lähedal asuv saar Spike on olnud koduks nii pühakutele kui ka patustele. Kunagine klooster, enne kui sellest vangla sai – võtke paat ja sõitke Iirimaa oma Alcatrazi. Ja kui kõht on tühi, pole reedel paremat kohta kui Cobhi taluturg. Kas on enam midagi muud vaja? Klaas Iiri viskit võib olla just see, mida vajate – minge lähedalasuvasse Midletoni linna, et tutvuda maailmakuulsa Jamesoni viskitehasega.

Impression of the St. Colman's Cathedral in Cobh near Cork, Ireland
Corki linn

Iirimaa suuruselt teine linn on koht, kus lõpeb Iiri muistne idaala ja algab metsik Atlandi tee. Meresadam ja multikultuurne linn – avastage toiduturge, kunstigaleriisid ja muuseume, aga ka südamliku Corki sarm. Kaks kilomeetrit ülesvoolu ehitati 16. sajandil jõe äärde Blackrocki loss, et kaitsta sadamat piraatide ja vaenlase rünnakute eest. Nüüd on seal auhinnatud interaktiivne astronoomianäitus – päris sobiv koht ajas ja ruumis tagasi reisimiseks.

St Patrick's Quay on the north channel of river Lee. Cork, Ireland
Blarney loss Corki maakonnas

Täieliku kogemuse saamiseks Iiri muistsest idaosast külastage Blarney lossi, mis asub Corkist vaid 20 minuti kaugusel. Suudelge kuulsat Eloquence’i kivi ja see võib lihtsalt muuta teie autoreisi jutud koju jõudmise ajaks tänapäevaseks eeposeks... välja arvatud, kui te ei suuda metsiku Atlandi tee möirgele vastu seista!

Old celtic castle tower, Blarney castle in Ireland, old ancient celtic fortress

Kiired faktid

Distance from Dublin to Cork

Image
Title
Kaugus Dublinist Corki
Description

Dublini sadamast Corki linna on 314 km.

Distance from Rosslare to Cork

Image
Title
Kaugus Rosslare’ist Corki
Description

Rosslare’ist Corki on 192 km.

Distance via Ireland’s Ancient East route

Image
Title
Kaugus Iirimaa muistse idaosa marsruudi kaudu
Description

Dublinist Corki on 565 km, võttes arvesse kõiki selles reisijuhis mainitud peatusi.

Must eat

Image
Title
Peate sööma
Description

Blaa – eriti pehme bap-saiake, mida leidub ainult Waterfordis. Täiuslikuks autoreisi hommikusöögiks proovige seda võiga määritult ja kuuma peekoniga serveeritult.

Must drink

Image
Title
Peate jooma
Description

Cork eelistab oma õlut – kohapeal pruulitud Murphy Iiri stouti. See on šokolaadisem kui Guinness, kuid kumb neist teile kõige rohkem meeldib?

Selle reisijuhi jaoks valitud sihtkohad

Klienditeenindus

Kas teil on küsimusi või vajate abi seoses broneeringuga? Vastused kõige levinumatele küsimustele leiate KKK-st.

Võtke ühendust klienditoega