Glasriket

Rootsi klaasimaailm Glasriket pakub küllaga avastamisrõõmu!

 

Eesti keeles võiks see olla näiteks Kristallkuningriik või Klaasiriik. Rootsi keeles on see Glasriket ja see ulatub üle Smålandi Växjöst läänes kuni Kalmarini idas. 19 sajandi lõpus oli selles piirkonnas lausa 77 klaasivabrikut ja see on ka osa põhjusest, miks Glasriket on piirkonna üks peamisi turismisihtkohti, meelitades igal aastal kohale miljon külastajat.

 

Kui Anders Koskull ja Georg Bogislaus Staël von Holstein, kaks Karl XII armee välisohvitseri, asutasid 1742. aastal oma klaasivalmistamise ettevõtte, ei olnud neil aimugi, millele nad üheskoos aluse panid. Pea 400 aastat hiljem ei ole selles piirkonnas endiselt mitte ainult üle tosina klaasitööstuse ja -stuudio, vaid ka nende asutatud klaasivabrik on tänini Rootsi vanim omataoline. Linn ise on samuti nende järgi nime saanud. Kosta Bodas näete ahjusid, mis on põlenud juba alates 18. sajandist, ning saate külastada töökodasid, kus disainerite ja käsitöömeistrite koostöös sünnib klaasikunst. Giidiga ekskursioon annab vahetu ülevaate ajaloolisest klaasipuhumisprotsessist ning Glascenteris saate ka ise klaasi puhuda.

 

Omanäoline Kosta linn on vaid üks paljudest Glasriketi küladest, kus asuvad ka Kosta Boda kunstigalerii, kunstihotell ja safaripark (mis pälvis Kronobergi 2021. aasta turismiettevõtte auhinna). Selles 200 hektari suuruses ürgmetsas asuvas pargis võib kohata piisoneid, metssigu, muflonlambaid, punahirvi, kabehirvi ja põtru. Loomad liiguvad vabalt oma looduslikus Rootsi elukeskkonnas ja pargi eesmärk on edendada jätkusuutlikku ringmajandust. Tegemist on vastutustundliku turismiga selle parimas tähenduses.

 

Piirkonna üks kõike vaatemängulisemaid loodusvarasid on loomulikult mets. Kasutage Smålandi avastamisel lähepunktidena üle kogu piirkonna hajutatud väikelinnu – see on Rootsile väga iseloomulik. Siinsetes müütilistes metsades on sadu looduskaitsealasid ning tuhandeid järvi ja jõgesid, mida uurida. Ka matkasportlased saavad loodusest täiel rinnal rõõmu tunda, sest siin leidub radu igale maitsele ja igas raskusastmes. Sajad kilomeetrid tähistatud radu viivad läbi põlismetsade ja vaiksete järvede. Lisaks muule on piirkond tuntud kalastuspaikade poolest ning talvel kogunetakse siia suusatamiseks ja slaalomisõiduks.

 

Rootsi on üks parimaid kohti maailmas, kus vabas looduses telkida. Riigis kehtivate eeskirjade kohaselt võib telgi panna püsti igas kohas, mis ei asu majade lähedal ning mis ei ole haritav maa – see on siin puhkamise üks suurimaid rõõme ja annab tõelise vabaduse ümbritsevat keskkonda lähemalt avastada. Samuti on teil vaba voli korjata lilli, seeni ja marju. Småland on tuntud nn „söödava maana“ ja kohalike menüüde aluseks ongi siin kasvatatud mahetooraine. Saate minna ise toiduained otsima, valmistada toitu õues või nautida maitseelamusi mõnes kohalikus restoranis. Ümbruskonna looduskaunites kohtades leidub palju maalähedase välimusega lauakesi, kus saate broneerida kordumatu õhtusöögi vägagi erilises miljöös.

 

Emmaboda, Lessebo, Nybro – tuntud kui piirkonna pealinn – ja Uppvidinge sobivad samuti traditsioonilise Rootsi külalislahkuse kogemiseks. Võimaluse avanedes võtke osa hyttsill-peost, proovige samanimelist kohalikku hõrgutist ja võtke osa traditsioonilist meelelahutusest, mille juurde kuulub meistrite esituses ka klaasipuhumise demonstratsioon. Hyttsill on kuum heeringas, mida serveeritakse koos krõbedaks praetud peekoni, suitsutatud sealihavorsti ja pohlamoosiga – viib lausa keele alla.

Rootsi klaasimaailm Glasriket pakub küllaga avastamisrõõmu!

 

Eesti keeles võiks see olla näiteks Kristallkuningriik või Klaasiriik. Rootsi keeles on see Glasriket ja see ulatub üle Smålandi Växjöst läänes kuni Kalmarini idas. 19 sajandi lõpus oli selles piirkonnas lausa 77 klaasivabrikut...

Loe rohkem Loe vähem

Valige marsruut ...

Nautige reisi Glasriketisse

Alates 83.20€ üks suund, auto ja juhi eest

Valige marsruut ...

Nautige reisi Glasriketisse

Alates 83.20€ üks suund, auto ja juhi eest

Vaata veel sihtkohti

 • Stockholm

  Veel asuvaks iluduseks nimetatud Stockholm on vapustav ja elav linn, kus on nii palju avastada!

 • Malmö

  Rannikulinn mereäärse õhkkonnaga, avastamist väärivad muuseumid, eklektilised kauplused ja kirev kultuurielu.

 • Sälen

  Sälen on suusatajate paradiis ja suurepärane aastaringne sihtkoht kaunite maastike, järvede ning radadega.

 • Åre

  Oma suurepäraste suusaradade, kaupluste, restoranide ja baaride poolest tuntud Åre pakub tõelist suurlinna õhkkonda.

 • Külastage Smålandi

  Kui sõidate jalgrattaga, matkate, sõidate kanuuga või püüate kala, armute Smålandi loodusesse. See ongi tõeline Rootsi.

 • Halland

  Rootsi läänerannikul asuv kaunis Halland uhkeldab rikkaliku toidukultuuri, hämmastavate maastike ja suureäraste golfiväljakutega!

 • Kalmar

  Reisige selles kaunis ajaloolises linnas läbi aja.  Uurige selle lossi, munakivitänavaid ja omapärast vanalinna. 

 • Öland

  Rootsi suvised paradiisisaared! Eriline sihtkoht, mis on looduslikult ja kordumatult ilus.

 • Skåne

  Pindalalt väike, ent äärmiselt võluv. Skåne on matkajatele ja loodusesõprade paradiis.

 • Värmland

  Kui armastate vabaõhuseiklusi või otsite loodusest rahu ja vaikust, leiate selle igal juhul Värmlandist!

 • Dalsland

  Hingematvate maastike ja lõõgastava atmosfääriga „Rootsi järveprovints” sobib suurepäraselt loodusesõpradele.

 • Västervik

  Rootsi parim suvelinn, mis pakatab huviobjektidest, maitsvast toidust ja kultuurist, on eriline koht, mida külastada.

 • Höga Kusten

  Kohtuge taas loodusega, külastades pankrannikut, nautides Rootsi parimat vabaõhuelu ja rustikaalset sarmi. 

 • Göteborg

  Kuulsad kanalid, rohelusse uppuvad bulvarid, kohvikud ja suurepärased kauplused – Göteborgis ootab teid seiklus!

 • Karlskrona

  Avastage rikkalikku ajalugu ja pärandit ning saarestiku vapustavalt kaunist loodust. 

 • Idre Fjäll

  Nõiduslik Idre Fjäll oma kaunite maastike ning suurepäraste suusa- ja matkaradadega on ideaalne aastaringne sihtkoht.

Klienditeenindus

Kas teil on küsimusi või vajate abi seoses broneeringuga? Vastused kõige levinumatele küsimustele leiate KKK-st.

Võtke ühendust klienditoega